خشک کردن میوه و سبزی با خشک کن خورشیدی (solar dryer)

خشک کن خورشیدی

خشک کن خورشیدی

استفاده دیگر از انرژی خورشیدی خشک کن خورشیدی است. خشک کن خورشیدی در درجه اول در صنعت کشاورزی استفاده می شود. هدف خشک کردن یک محصول کشاورزی، کاهش میزان رطوبت آن به سطح است که مانع از خرابی در مدت زمان در نظر گرفته شده به عنوان دوره ذخیره سازی مطمئن می شود.

خشک کردن فرآیند دوگانه انتقال حرارت به محصول از یک منبع گرما و انتقال جرم از رطوبت از داخل محصول به سطح آن و از سطح به هوا اطراف است. برای قرن ها کشاورزان از خشک کن خورشید ی استفاده می کردند. با این حال اخیرا نیز، خشک کن خورشیدی استفاده شده است که موثرتر و کارآمدتر است.

 

در فصل های برداشت تابستان، میوه فراوانی وجود دارد که باید برای فروش بالقوه پایدار باشد. به منظور حفظ مازاد میوه، مردم روستا های ایران خواستار خشک کن میوه می شوند. بسیاری از ساکنان روستایی توانایی پرداخت هزینه برق را ندارند . بنابراین، یک خشک کن میوه خورشیدی خورشیدی برای کمک به روستاییان از مازاد نگهداری میوه ضروری است.

آماده سازی محصول برای خشک کردن

قبل از شروع فرایند خشک کردن بهتر است محصولات را آماده کنید .بهتر است کار خشک کردن را صبح شروع کنید تا بهره وری بیشتری از نور خورشیدداشته باشید

اندازه محصولات خشک شونده

اندازه محصولات بسیار مهم است موادی که نازک هستند معمولا یک روزه خشک می شوندومیوه هایی چون زرد الو یا موز زمان بیشتری نیاز دارند .شما می توانید با برش یک سانتی برای این نوع میوه ها به بهبود زمان خشک شدن محصول کمک کنید.

بارگیری سینی ها

سینی ها را با تمام محصولات یا میوه های بریده شده (میوه ها و سبزیجات) بارگیری کنید. قطعات ممکن است کمی با هم همپوشانی داشته باشند، زیرا آنها کوچک می شوند به محض از دست دادن رطوبت .

اطمینان حاصل کنید که سینی برای بلند کردن بیش از حد سنگین نیست.

 

 

خشک کردن محصول در خشک کن خورشیدی

  • فضای سینی اول (دورترین دور از دودکش) باید خالی باشد (عکس را ببینید). ترک فضای سینی اول خالی است اجازه می دهد تا هوا قبل از تماس با محصول گرم شود.
  • چرخاندن سینی ها در طی خشک کردن سینی ها را با توجه به ضخامت و حجم آب محصول تغییر دهید. به طور کلی، محصولات ضخیم تر و مرطوب تر نیاز به زمان بیشتر و در نتیجه چرخش بیشتر نسبت به برگ و دیگر محصولات مشابه. توصیه شده است که شما چرخش سینی 2 تا 3 بار در طول فرایند خشک کردن. سینی های نزدیک به دودکش را به سمت باز شدن خشک کن و حرکت دهید سینی از باز شدن در کنار دودکش. سینی پایین را با سینی بالا بکشید اگر سینی در حال جمع شدن باشد. با چرخش سینی و ترک یک منطقه باز گرما باز، رطوبت یکنواختتری را در تمام محصول خشک کن دریافت خواهید کرد.
  • پوشش پلاستیکی و دودکش پلاستیک روشن که سینی ها را پوشش می دهد نباید محصول تازه را لمس کند. این ممکن است باعث خشک نشدن یا ناتمام خشک شودپلاستیک باید به همان اندازه ممکن باشد، ایجاد چادر بیش از محصول و سینی. اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی از جریان هوا وجود دارداز طریق خشک کن، به ویژه بالا و پایین محصول. به یاد داشته باشید، هوای محیط وارد می شود، به سرعت گرم می شود و خشک می شودتولید – محصول. هوا گرم و مرطوب از طریق دودکش خارج می شود.
ادامه مطلب
میوه‌ های خشک را کجا به فروش برسانیم

 

 

 

شرایطی که تحت تاثیر عملکرد خشک کن قرار دارند

دمای هوا

خشک شدن هوا با سرعت بالا هوا. با این حال، دمای هوا نباید بیش از حد گرم باشد و بتواند به محصول آسیب برساند.

هوا بیش از حد گرم از جریان هوا بسیار کم است. اطمینان از حفره های جلوی میز خشک کن و دودکش

مانع نیست پوشش پلاستیکی واضح نباید محصول را لمس کند.

حداکثر دمای هوا در طول خشک کردن بیشتر میوه ها و سبزیجات باید در محدوده 60 تا 65 درجه سانتیگراد (140 تا 150 درجه فارنهایت) باشد.

کلم و پیاز نباید در دمای بالای 57 درجه سانتیگراد (135 درجه فارنهایت) خشک شود. دانه ها و بسیاری از آجیل ها نباید خشک شوند

بالاتر از 54 درجه سانتی گراد (130 درجه فارنهایت) به استثنای گردو که نباید بیش از 43 درجه سانتیگراد (110 درجه فارنهایت) خشک شود. دمای هوا بالاتر است

این توصیه ها باعث از دست دادن کیفیت، مانند رنگ تیره یا کاهش عمر ذخیره می شود. محصولات را در خشک کن آزمایش کنیدمطمئن از شرایط مورد نیاز برای بهترین کیفیت. اپراتورها باید به طور منظم دمای هوا در منطقه خشک کردن را کنترل کنند. یک گرمای سنج شماره گیری ارزان قیمت برای این منظور کار می کند.

 

 

تابش خورشیدی

تابش مستقیم در سینی های بالا باعث خشک شدن سریعتر از محصول در سینی های پایین می شود. خشک کردن یکنواخت می تواندبا چرخش موقعیت سینی یک بار یا دو بار در طول فرآیند خشک شدن به دست آید. سینی های دوار نیز مفید است زیراقرار گرفتن در معرض مستقیم تابش خورشید ممکن است باعث سیاه شدن بعضی محصولات  شود، که معمولا باعث از دست دادن کیفیت می شود. بعلاوه، سینی های بالا را می توان با پارچه رنگی روشن پوشانده شوند، که نباید محصول را لمس کرده و لایه بندی شود

ادامه مطلب
همه چیز در مورد راه اندازی کارگاه میوه خشک کنی ۰ تا ۱۰۰

در زیر پلاستیک، تا حدی سایه ایجاد می کند .

جریان هوا

جریان هوای زیاد میزان جداشدن رطوبت از محصول را افزایش می دهد و سرعت خشک شدن را افزایش می دهد. اطمینان حاصل کنید که ورودی هوا مسدود نیست چند سانتیمترفضای خالی بین سینی ها بر روی محصول برای ارائه جریان هوای آزاد بین محصول  باشداگر پوشش پلاستیکی بیش از حد بالای سینی باشد، سرعت هوا کاهش می یابد و زمان خشک شدن افزایش خواهد یافت. هنگامی که رطوبت نسبی هوا کم است، سرعت خشک شدن سریع تر می شود.

مقدار محصول در جعبه

اضافه کردن محصول بیشتر (وزن) به سینی باعث افزایش میزان کل محصول خشک شده در هر دوره خشک شدن می شود. با این حال، آن همچنین طول دوره چرخه را افزایش می دهد. کاربران باید با بار محصول آزمایش کنند تا مشخص شود چه میزان محصول مناسب است بهترین شرایط آنها بارهای سینی مرتبط با خشک شدن گل ها، گیاهان یا محصولات با وزن کمتر از2.5کیلوگرم در متر مربعکمتر از یک روز خشک می شود. خشک کن برخی از کاربران اصلاح شده برای خشک کردن انگورتولید سینی معادل بار بیش از 50 کیلوگرم در متر مربع در آزمایش های اولیه، خشک شدن کامل بودحدود 5 تا 7 روز به دست آورده است.

شرایط آب و هوایی نامساعد

خشک کن در شرایط ابری و آفتابی کار می کند و حتی باران های گاه به گاه باران هم مشکل نیست. با این حال، خشک شدن نباید در طول دوره بارانی مداوم یا ابرهای سنگین از خشک کن خورشیدی استفده کرد .

ادامه مطلب
مهم ترین سوالات خریداران در مورد دستگاه خشک کن میوه
ذخیره سازی محصول خشک شده

میوه ها و سبزیجات خشک را می توان برای چند ماه تا یک سال ذخیره کرد. محصولات خشک باید در یخچال ذخیره شوند

منطقه خشک و تاریک است. پس از خشک شدن، باید تولید را خنک نگه داشت و سپس در ظروف خشک و انعطاف پذیر قرار داده شود

کیسه های پلاستیکی مهر و موم شده برای بسته بندی و نگهداری طولانی مدت مناسب هستند .

چقدر خشک شده است؟

مقدار رطوبت محصولات تازه در برداشت از 20 تا 95 درصد است. کشت باید به اندازه کافی خشک شود

با خیال راحت ذخیره می شود. میوه های با محتوای قند بالا باید حدود 20 درصد رطوبت خشک شوند. این به این معنی است

میوه هنوز هم قابل انعطاف است، اما چسبنده و یا چسبنده نیست. انواع توت های خشک باید در یک مخزن تکان دهند. سبزیجات

بسته به نوع سبزیجات، به سختی و شکننده یا سخت و چرمی خشک می شوند. به اندازه کافی خشک شده

لوبیا، ذرت و نخود فرنگی سخت است و می تواند خراب شود. سبزیجات نازک و برگدار خشک باید شکننده باشند، و تکه های بزرگتر یا تکه های بیشتری از

سبزیجات باید چرمی باشند. در این مرحله، تولید باید حدود 10 درصد رطوبت داشته باشد.

بهترین روش تعیین محصول ایمن برای ذخیره سازی، رطوبت نسبی هوا در محصول خشک شده است

 

 

امتیاز
دیدگاه شما

برای اطلاع از آخرین اخبار و جشنواره های ما در خبرنامه ما عضو شوید

هفت روز هفته، از ساعت ۹ تا ۲۱ پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس : 02171057885

ایمیل : info@coheater.com

آدرس : آذربایجان غربی – ۵ کیلومتری جاده فسندوز (چهاربرج) روبروی cng هاتفی

کلیه حقوق این سایت متعلق به کوهیتر می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط داده رایا

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.