طرز خشک کردن خربزه با دستگاه خشک کن

خشک کردن خربزه

خربزه خشک مانند عسل شیرین است زیرا خشک شدن موجب تشدید طعم شیرین آن می‌شود. شاید طعم برش‌های خشک شده خربزه از هر آبنباتی که تا کنون خورده‌اید خوشمزه‌تر باشد. برش‌های خربزه پس از خشک شدن و تا زمانی که حالت کاملا ترد به خود بگیرد ممکن است دچار تغییر رنگ شود. در این مقاله قصد داریم ضمن پرداختن به خواص خربزه خشک، اطلاعات بیشتری در خصوص طرز خشک کردن خربزه با دستگاه خشک کن در اختیارتان قرار دهیم.

خواص خربزه خشک

خربزه خشک جدا از مزه شیرینی که دارد حاوی مواد معدنی، فیبر، پتاسیم و ویتامین A است؛ از این رو فواید زیادی برای سلامتی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • تقویت سیستم ایمنی: خربزه منبع عالی ویتامین‌های A و C است و با تحریک گلبول‌های سفید موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 • درمان بیماری‌های قلبی و عروقی: خربزه خشک سرشار از پتاسیم است و با کنترل فشار خون نقش مهمی در درمان بیماری‌های قلبی عروقی ایفا می‌کند. آدنوزین موجود در ترکیبات خربزه نیز از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.
 • کاهش استرس: حضور سوپراکسید دیسموتاز و پتاسیم در ترکیبات خربزه خشک موجب تعدیل ضربان قلب، کاهش فشار خون، ذخیره اکسیژن برای مغز و نهایتا کاهش استرس میشود.‌

خربزه

روش خشک کردن خربزه

۱. روش خشک کردن خربزه در زیر نور آفتاب

۲. روش خشک کردن خربزه در فر

۳. روش خشک کردن خربزه با دستگاه خشک کن

۱. روش خشک کردن خربزه در زیر نور آفتاب

معمولا از این روش در زمان های قدیم استفاده می کردند وقتی که چند روز پشت سرهم هوا آفتابی باشد. ابتدا خربزه را شسته سپس بعد از کندن پوست آن دانه هایش را جدا کنید. سپس آن را به صورت نوارهای نازک برش دهید و داخل سینی با فاصله در کنار هم بچینید و در معرض نور خورشید قرار دهید تا خشک شود.

۲. روش خشک کردن خربزه در فر

از دیگر روش‌های خشک‌ کردن خربزه استفاده از فر است. در این روش خربزه به صورت ورقه ای روی سینی فر را با کاغذ روغنی کاملا بپوشانید سپس برش‌های خربزه را با فاصله از یکدیگر بچینید. سپس سینی را داخل فر بگذارید.

ادامه مطلب
خشک کردن میوه و آشپزی خلاقانه

خربزه مناسب برای خشک کردن با دستگاه خشک کن

به هنگام خشک‌کردن خربزه با دستگاه خشک‌کن به سراغ خربز‌ه‌های رسیده، سفت و سنگین بروید. از انتخاب خربزه‌هایی که علائم پوسیدگی و کپک زدن دارند خودداری کنید.

خربزه خشک شده

 

لوازم مورد نیاز برای خشک کردن خربزه با دستگاه خشک‌کن

 • استفاده از انواع مختلف دستگاه‌های خشک‌کن (صنعتی، نیمه صنعتی، خانگی) که گردش هوا به خوبی در آن‌ها انجام می‌شود.
 • ظروف مناسب تهویه (ظروف پلاستیکی یا شیشه‌ای بزرگ در دار)
 • ظروف نگهداری مانند ظروف پلاستیکی با درب محکم، شیشه‌های کنسرو تمیز خانگی و یا کیسه‌های فریزر. البته بسته‌بندی وکیوم نیز گزینه مناسبی برای نگهداری خربزه خشک است.
 • کاسه بزرگ برای خیساندن اسلایس‌های خربزه درون محلول
 • آبکش یا قاشق سوراخ‌دار برای آبکش کردن برش‌های خربزه
 • تخته کار آشپزخانه
 • چاقو
 • تایمر یا ساعت

مراحل خشک کردن خربزه با دستگاه خشک‌کن

برای جلوگیری از تیره شدن اسلایس‌های خربزه می‌توان از چندین نوع محلول استفاده کرد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

۱. مخلوط کردن ا قاشق چایخوری پودر یا قرص 3000 میلی‌گرمی در 2 فنجان آب‌سرد، ریختن یک قاشق چایخوری اسید سیتریک در 1 لیتر آب سرد، مخلوط کردن 1 فنجان آبلیمو با 1 فنجان آب سرد.

۲. سطح بیرونی خربزه را به صورت کامل با برس زیر جریان آب خنک بشویید. سپس آن را از وسط برش داده پوست بیرونی، بافت فیبری، دانه‌ها و تفاله‌های آن را دور بریزید. پس از برداشتن دانه‌ها مجددا خربزه را از وسط برش دهید و سپس پوست آن را بگیرید.

۳. در نهایت خربزه را به اسلایس‌های نازک و کم ضخامت برش دهید و آن‌ها را به مدت 3 تا 5 دقیقه درون اسید اسکوربیک و یا هر محلول ضد میکروب/ ضد تیرگی که از پیش آماده کرده‌اید قرار دهید.

ادامه مطلب
میوه‌ های خشک را کجا به فروش برسانیم

۴. پس از خارج نمودن برش‌های خربزه از محلول ضد تیرگی آن‌ها را به خوبی آبکش کنید. برای از بین بردن رطوبت اضافی آن بهتر است از یک پارچه یا دستمال کاغذی استفاده کنید.

۵. برش‌های خربزه را با فاصله مناسب به صورتی که گردش هوا به راحتی انجام شود و به صورت تک لایه روی سینی‌های دستگاه خشک‌کن بچینید.

۶. دمای دستگاه خشک‌کن را روی 140 درجه فارنهایت (60 درجه سانتی‌گراد) تنظیم کنید.

۷. در صورت نیاز، برش‌ها و قطعات بزرگ را هر 3 الی 4 ساعت یکبار در طول مدت زمان خشک شدن بچرخانید. میوه‌ها ممکن است در انتها بسوزند بنابراین با نزدیک شدن به انتهای مدت زمان خشک شدن نظارت خود را بر روی سینی‌ها افزایش دهید. برش‌ها باید در انتها حالتی ترد و منعطف به خود بگیرند.

۸. پس از خشک کردن خربزه با دستگاه خشک‌کن، برش‌های آن را به مدت 30 دقیقه یا بیشتر تا زمانی که خنک شوند در دمای اتاق قرار دهید. توجه داشته باشید که برش‌های مختلف یک میوه با سرعت متفاوتی از یکدیگر خشک می‌شوند. برخی از آن‌ها ممکن است رطوبت بیشتری داشته باشند و اگر به صورت کامل خشک نشوند کپک می‌زنند، از این رو در حین خشک شدن میوه با دستگاه خشک‌کن باید به صورت منظم سینی‌های دستگاه خشک‌کن را مورد بررسی قرار دهید.

تهویه پس از خشک‌کردن خربزه با دستگاه خشک‌کن

پس از خشک‌کردن خربزه با دستگاه خشک‌کن، اسلایس‌های خشک شده را درون ظرف‌های شیشه‌ای بریزید (بهتر است حدود دو سوم ظرفیت ظرف پر شود) و در دمای اتاق قرار دهید. به مدت یک هفته (4 الی 10 روز) محتویات درون ظرف را هم بزنید، تکان دهید تا قطعات از هم جدا شوند. این کار باعث می‌شود تا رطوبت باقی مانده در برخی از برش‌های خربزه به سایر برش‌های خشک‌تر منتقل شده و در نهایت به طور مساوی میان تمامی برش‌ها توزیع شود.

ادامه مطلب
طرز تهیه و خشک کردن بلوبری با دستگاه خشک کن

اگر در حین انجام این مرحله درون ظرف رطوبت ایجاد شود نشان دهنده این است که برش‌ها به اندازه کافی خشک نشده‌اند و باید مجددا درون دستگاه خشک‌کن قرار بگیرند. همچنین می‌توانید برش‌های خشک‌ شده خربزه را درون فریزر نگهداری کنید.

نحوه نگهداری پس از خشک‌کردن خربزه با دستگاه خشک‌کن

پس از اطمینان از خشک شدن تمامی برش‌های خربزه، آن‌ها را درون شیشه‌های در بسته بریزید و در جای خشک، خنک، تاریک، به دور از تابش نور مستقیم آفتاب و یا فریزر نگهداری کنید. پرچسبی حاوی اطلاعاتی مانند نام محصول، تاریخ، روش خشک کردن و تهویه را روی بسته‌بندی قرار دهید. خربزه‌های خشکی که به صورت ایده‌آل و مناسب بسته‌بندی می‌شوند را می‌توان تا 1 سال در دمای اتاق نگهداری کرد.

البته ماندگاری برخی از برش‌های انعطاف‌پذیر که کمتر خشک شده‌اند ممکن است به چند هفته الی چند ماه کاهش پیدا کند. همچنین استفاده از بسته‌بندی‌هایی که مانع نفوذ هوا نیستند، مرتبا بازگشایی می‌شوند و در دماهای متغیر قرار می‌گیرند موجب کاهش ماندگاری و طول عمر اسلایس‌های خشک‌شده خربزه می‌شوند. اگر آب و هوای شهر شما خشک باشد میوه‌های خشک‌شده از ماندگاری بیشتری برخوردار خواهند بود.

دستگاه‌های خشک‌کن میوه کوهیتر

گروه تولیدی کوهیتر با چندین سال سابقه درخشان در زمینه تولید انواع با کیفیت دستگاه خشک‌کن میوه (صنعتی، نیمه صنعتی، خانگی) آماده همکاری با مشاغل مختلف در حوزه تولید میوه خشک است. با مراجعه به وب‌سایت این مجموعه و آگاهی از ویژگی‌ها و قیمت دستگاه‌های خشک‌کن و همچنین دریافت مشاوره می‌توانید نوع مناسب آن را با توجه به حجم کاری و ابعاد فضایی که در اختیار دارید انتخاب کرده و به صورت حضوری و اینترنتی سفارش دهید.


4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه شما

برای اطلاع از آخرین اخبار و جشنواره های ما در خبرنامه ما عضو شوید

هفت روز هفته، از ساعت ۹ تا ۲۱ پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس : 02171057885

ایمیل : info@coheater.com

آدرس : آذربایجان غربی – ۵ کیلومتری جاده فسندوز (چهاربرج) روبروی cng هاتفی

کلیه حقوق این سایت متعلق به کوهیتر می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط داده رایا

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.