طرز تهیه و خشک کردن چای با دستگاه خشک کن

چای به عنوان یکی از پرمصرف ترین نوشیدنی های جهان محسوب می شود. چایی که از برگ های سبز گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شود، انواع مختلفی دارد که معروفترین آن ها چای سیاه، چای سبز و چای سفید می باشد. تمام این چای ها از گیاه کاملیا تهیه می شوند و علت تفاوت آن ها با هم در روند فرآوری کردنشان (شامل اکسیداسیون، حرارت دهی، خشک سازی و غیره) می باشد. عمدتا تقسیم بندی چای ها نیز بر اساس فرایند اکسیداسیون صورت می گیرد و مخلوط چای با گیاهان یا میوه های دیگر در این تقسیم بندی کلی جای ندارد. از چای بیشتر به عنوان یک نوشیدنی محرک استفاده می شود که دارای اثر مدر و قابض است. حال در ادامه این مقاله با گیاه چای و انواع آن آشنا شوید. در ادامه بیشتر به موضوع چای و چگونگی خشک کردن آن توسط دستگاه خشک کن چای می پردازیم، همچنین به موضوعات مختلف دیگری نیز اشاره خواهیم کرد.

دستگاه خشک کن چای

مشخصات ظاهری گیاه چای

گیاه چای که با نام کاملیا سیننسیس (Camellia sinensis) شناخته می شود، گیاهی از خانواده چای (Theaceae) است. این گیاه درختچه ای، همیشه سبز و وحشی که ارتفاع آن تا ۱۵ متر می رسد، اما در نمونه های پرورش یافته، از یک تا دو متر تجاوز نمی کند. این گیاه برگ هایی پایا، متناوب، ساده، دندانه دار، تقریبا کرک دار، به رنگ سبز تیره و گل هایی منفرد، سفید رنگ، معطر و منظم دارد. میوه اش پوشینه، سه قسمتی و محتوی یک یا دو دانه است. واریته های مختلف این گیاه که غالبا پرورش می یابند، هر یک دارای اختصاصات معینی هستند.

محل رویش و پراکنش گیاه چای

چای، بومی چین و هندوستان است و در کشورهای هندوستان، سیلان، اندونزی، ژاپن، آفریقای شرقی، پاکستان، ایران، ترکیه، آرژانتین، برزیل و پرو کشت می شود. چای توسط یکی از شاهزادگان قاجار به ایران وارد شده است و کشت آن در شمال ایران، مخصوصا در لاهیجان مرسوم است.

تاریخچه چای

ایران به همراه چین، ژاپن، روسیه، انگلیس، ترکیه و مراکش یکی از پراستفاده ترین کشور ها در مصرف چای است. با توجه به اینکه زمان دقیق ورود قهوه و چای به ایران مشخص نیست، اما مورخان معتقدند که هر دو آنها در اوایل سلطنت صفوی (1501–1722) به کشور وارد شده اند. اولین شواهد در هر دو مورد مربوط به قرن شانزدهم است، یعنی زمانی قبل از اینکه استفاده قهوه یا چای در اروپا به ثبت برسد. همچنین اعتقاد بر این است که قهوه نوشیدنی محبوب تری نسبت به چای بوده است. اما، قهوه در ایران، مانند اروپا، در ابتدا به عنوان یک دارو مانند یک نوشیدنی خوش طعم دیده می شد و مورد استفاده قرار می گرفت.

ادامه مطلب
طرز خشک کردن موز با دستگاه های خشک کن

به نظر می رسد که قهوه به نوشیدنی معمولی ایران در حدود قرن هفدهم تبدیل شده بود. در زمان صفویه مکان هایی به نام قهوه خانه احداث شدند. هنگامی که شاه عباس اول پایتخت خود را از قزوین به اصفهان منتقل کرد، شروع به طراحی مجدد این شهر زیبا کرد. این زمانی است که میدان مرکزی باشکوه معروف به میدان نقش جهان ساخته شده است. اما در زمان های قدیم دستگاه خشک کن چای برای مهیا سازی چای وجود نداشت و از روش های سنتی استفاده می کردند.

 


انواع چای

چای در کل از گیاهی به نام Camellia sinensis تهیه می شود. بر اساس نوع برگ چای برداشت شده و میزان اکسیداسیون یا فرآوری، چای در پنج نوع اصلی طبقه بندی می شود: سیاه، سبز، اولانگ، سفید و پوسته پوسته ای.

 

دستگاه خشک کن چای

 

چای سیاه

چای سیاه همان چایی است که چندین بار در طول روز می نوشیم، این نوع چای توسط دستگاه خشک کن چای آماده استفاده می شود و تا 85٪ کل مصرف چای را به خود اختصاص می دهد. چای سیاه کاملا اکسید میشود و دارای ظاهری تیره یا مشکی رنگ است، طعم نسبتا تلخ تر است و داری کافئین بیشتری در مقایسه با سایر چای ها است. اکثرا چای های سیاه را می توان همراه با شکر، یا قند مصرف کرد.

چای سبز

چای سبز، چای غیر اکسید شده است که توسط دستگاه خشک کن چای خشک می شود. به برگ های این چای پس از چیده شدن، فورا گرما داده می شود تا آنزیم های تولید کننده اکسیداسیون آن از بین بروند. این روش باعث حفظ مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها می شود که از جمله مزایای مختلف چای سبز برای سلامتی به شمار می رود.

 

 

چای اولانگ

چای اولانگ پیش از اینکه توسط دستگاه خشک کن چای خشک گردد، طی فرایندی به صورت کامل اکسیده نمی شود و بر این اساس برگ‌ها را مدت زمانی می گذارند تا بماند سپس آن‌ ها را گرم می کنند و فرایند نهایی را آغاز می کنند. فرایند قبل موجب متوقف کردن فرایند اکسیداسیون می گردد و اگر فرایند اکسیداسیون طولانی شود، سبب تیره شدن رنگ آن می گردد، این درحالی است که اگر این فرایند کوتاه باشد سبب نزدیک شدن رنگ آن به چای سبز می شود.

چای سفید

چای سفید کمترین میزان پردازش را دارد. در تهیه آن از جوانه های باز نشده و برگ های جوان استفاده می شود و آنها را فقط خشک می کنند.

کیفیت چای سفید در کدام کشت بهتر است ؟

چای سفید بهار(فصل بهار) از کیفیت بالاتری برخوردار است.

چای سفید تابستان بی کیفیت ترین چای سفید است.

ادامه مطلب
بهترین شهر برای خرید خوشکبار

چای سفید کشت پاییز درجه دو است و کیفیتش از بهاره کمتر ولی از تابستان بیشتر است.

چای به روش های متنوعی خشک میشود بعضی چای را با قرص چای خشک می کنند.

کیفیت چای به ترتیب:

  1. چای سفید بهار
  2. چاس سفید پاییز
  3. چای سفید تابستان

 


طریقه خشک کردن چای

برگهای چای خشک ماندگاری بیشتری دارند و استفاده از آنها آسان است.

روش های اصلی خشک کردن برگ چای: خشک کردن آنها در زیر آفتاب (کمترین سرعت)، خشک شدن در دستگاه خشک کن چای (سریعتر) و استفاده از مایکروویو (سریعترین) است.

خشک کردن چای در قدیم

با توجه به اینکه در زمان قدیم، دستگاه خشک کن چای وجود نداشته بود، از روش های ساده و سنتی برای خشک کردن چای استفاده می کردند. آن ها برگ های چای را پس از آماده سازی برای خشک کردن، جلوی نور آفتاب قرار می دادند تا با تابش نور خورشید خشک شود.

دستگاه خشک کن چای

خشک کردن مکانیزه چای

روش های سریعتر با استفاده از ابزارهای مدرن تر، به شما امکان می دهد فرآیند خشک شدن را در عرض یک ساعت به پایان برسانید. خشک کردن سریع برگ چای با استفاده از مایکروویو یا دستگاه خشک کن چای در عرض چند دقیقه انجام می شود. فقط مراقب باشید که چای خود را نابود نکنید.سریعترین ابزار برای خشک کردن برگهای چای مایکروویو است. مایکروویو یک دستگاه خشک کن چای است که مستقیماً مولکول های آب را به بخار تبدیل کرده و از برگ چای خارج می کند.

دستگاه خشک کن چای

 

شرکت کوهیتر تولید کننده انواع دستگاه های خشک کن  چای ، انگور ، مویز ، فلفل و انواع میوه

 

شما باید برگ های چای را بدون ساقه بین تکه های حوله آشپزخانه قرار دهید. حوله کاغذی، آبی را که به بخار تبدیل شده جذب می کند. همچنین حوله های کاغذی نیمه مرطوب از سوختن برخی برگها قبل از خشک شدن بقیه جلوگیری می کند.

حوله های کاغذی را با برگها روی دیسک چرخان دستگاه خشک کن چای یا مایکروویو قرار دهید و مایکروویو را روی حرارت زیاد، روی یک دقیقه تنظیم کنید. پس از آن ، به مدت 45 ثانیه صبر کنید. حرارت زیاد را به مدت 30 ثانیه روشن کنید و 30-45 ثانیه دیگر صبر کنید.

با تکرار این روند، برگ های چای باید ظرف مدت 8-15 دقیقه به درستی خشک شوند. خشک کردن چای با دستگاه خشک کن چای به یک فرد ماهر و با تجربه در این زمینه نیاز دارد، به همین دلیل اگر آشنایی کافی را نداشته باشید این روش می تواند به راحتی اشتباه انجام شود و به شما ضرر برساند. من توصیه میکنم اگر وقت کافی برای انجام این کار را دارید، از یکی از روش های سنتی استفاده کنید.

ادامه مطلب
طرز خشک کردن آلوچه با دستگاه خشک کن

انواع دستگاه های خشک کن پرتقال

شرکت تولیدی کوهیتر دستگاه خشک کن پرتقال با توجه به ویژگی های مد نظر مشتریان خود اقدام به ایجاد دستگاه های مختلف میکند. اگر بخواهیم انواع دستگاه های خشک کن پرتقال را به شما معرفی کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه خشک کن پرتقال خانگی

این دسته از محصولات به نحوی هستند که ظرفیت آن ها کم و همچنین سرعت پایینی دارند. در حقیقت برای کاربردهای دستگاه های خانگی می توان از آن ها استفاده کرد. قیمت این دسته از دستگاه ها به نسبت خشک کن های بزرگتر و صنعتی، به طرز چشمگیری کمتر بوده و همین موضوع باعث شده تا افرادی که به دنبال یک دستگاه خشک کن پرتقال ارزان قیمت و اقتصادی هستند، به سراغ این دسته از محصولات آمده و آن ها را خریداری کنند.

دستگاه خشک کن خانگی d60e

ماشین آلات خشک کننده نیمه صنعتی

یکی از ماشین آلات خشک کننده، دستگاه های نیمه صنعتی هستند. نکته مهمی که باید بدانید این است که این محصولات به نسبت به دستگاه های خانگی قدرت بیشتری داشته و همین موضوع باعث افزایش محبوبیت این دستگاه برای کارگاه های کوچک شده است. البته به نسبت دستگاه های صنعتی و بزرگ این محصولات باز هم قدرت کمتری دارند و همین موضوع باعث می شود تا نتوان از این محصولات در کارخانه ها استفاده کرد.

دستگاه خشک کن d300et برقیدستگاه خشک کن سیب

دستگاه خشک کن صنعتی پرتقال

دسته دیگری از محصولات، دستگاه های خشک کن صنعتی پرتقال هستند. این دسته از محصولات برای کارخانه ها و حجم های بالای مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال شرکت هایی که در زمینه خشک کردن میوه به صورت حرفه ای و تجاری فعالیت می کنند، لازم است تا به سراغ این دسته از محصولات آمده و آن ها را خریداری کنند. تجهیزات خشک کننده صنعتی قدرت بسیار زیادی داشته و راندمان فوق العاده ای دارند. در حقیقت همین موضوع باعث محبوبیت این دسته از محصولات شده است و شرکت های بسیار زیادی از این محصولات استفاده می کنند.

دستگاه خشک کن d10000gt

فروش انواع دستگاه های خشک کن صنعتی و خانگی پرتقال

اگر قصد دارید در خانه به صورت کاملا بهداشتی و به میل خودتان پرتقال را خشک کنید و در تمامی فصول استفاده کنید ما دستگاه خشک کن خانگی را به شما پیشنهاد میکنیم و یا اگر قصد دارید یه کسب کار کوچک یا بزرگ در حوزه خشک کردن میوه ها شروع کنید ما به شما دستگاه های خشک کن صنعتی و نیمه صنعتی را پیشنهاد می کنیم.

 

دیدگاه شما

برای اطلاع از آخرین اخبار و جشنواره های ما در خبرنامه ما عضو شوید

هفت روز هفته، از ساعت ۹ تا ۲۱ پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس : 02171057885

ایمیل : info@coheater.com

آدرس : آذربایجان غربی – ۵ کیلومتری جاده فسندوز (چهاربرج) روبروی cng هاتفی

کلیه حقوق این سایت متعلق به کوهیتر می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط تیم داده رایا

تلفن گویا

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.