دستگاه خشک کن آلو و طرز خشک کردن آن

دستگاه خشک کن آلو,خشک کردن آلو,روش خشک کردن آلو

آلو ماده غذایی بسیار مغذی با خواص فراوان برای سلامتی است. آلوچه سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان است که خطر بروز برخی بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهند. آلو را می‌توان به‌شکل تازه یا خشک‌ شده (آلو خشک یا آلو بخارا) مصرف کرد. آلو ظاهر جذابی دارد. چربی آن کم است و سرشار از ویتامین A و C است. آلو به صورت خام، مربا، ترشی، لواشک و حالات دیگر استفاده می‌ شود؛ اما هسته آن برای سلامتی مقداری خطر دارد؛
آلو و آلو خشک خواص بسیاری برای سلامتی دارند که ازجمله آنها می‌توان به درمان یبوست و پوکی استخوان اشاره کرد. در ادامه به بررسی خواص آلو و روش خشک کردن آلو با دستگاه خشک کن می‌پردازیم.

 

دستگاه خشک کن آلو,خشک کردن آلو,روش خشک کردن آلو
خواص آلو خشک شده

۷ خواصیت مهم آلو

۱. داشتن مواد مغذی فراوان

آلو و آلو خشک محتوی مواد مغذی فراوانی هستند. آلو و آلو خشک علاوه‌بر آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر، محتوی بیش از ۱۵ نوع ویتامین و ماده معدنی مختلف هستند. در زیر به بررسی ارزش تغذیه‌ای آلو و آلو خشک می‌پردازیم.

 

دستگاه خشک کن آلو,خشک کردن آلو,روش خشک کردن آلو
خواص آلو

 

مواد مغذی میوه آلو

از خواص آلو می توان به داشتن ویتامین ها و مواد معدنی مختلف اشاره کرد. آلوچه کالری نسبتا پایینی دارد. اما محتوی مقدار فراوانی از ویتامین‌های ضروری و مواد معدنی است. یک عدد آلو محتوی مواد مغذی زیر است:

ویتامین A معادل ۵٪ نیاز روزانهٔ بدن پتاسیم معادل ۳٪ نیاز روزانهٔ بدن
ویتامین C معادل ۱۰٪ نیاز روزانهٔ بدن مس معادل ۲٪ نیاز روزانهٔ بدن
ویتامین K معادل ۵٪ نیاز روزانهٔ بدن منگنز معادل ۲٪ نیاز روزانهٔ بدن
قندها ۷ گرم فیبر ۱ گرم
کربوهیدرات ۱۸ گرم کالری ۳۰

علاوه‌بر مقادیر بالا، یک عدد آلو محتوی مقادیر اندکی از ویتامین‌های گروه B، فسفر و منیزیم است.

دستگاه خشک کن آلو,خشک کردن آلو,روش خشک کردن آلو
خواص آلو خشک شده

مواد مغذی آلو خشک

آلو خشک نسبت به وزنش کالری بیشتری نسبت به آلو دارد. ۲۸ گرم آلو خشک دارای ارزش تغذیه‌ای زیر است:

ویتامین A معادل ۴٪ نیاز روزانهٔ بدن پتاسیم معادل ۶٪ نیاز روزانهٔ بدن
ویتامین K معادل ۲۱٪ نیاز روزانهٔ بدن مس معادل ۴٪ نیاز روزانهٔ بدن
ویتامین B۲ معادل ۳٪ نیاز روزانهٔ بدن منگنز معادل ۴٪ نیاز روزانهٔ بدن
ویتامین B3 معادل ۳٪ نیاز روزانهٔ بدن منیزیم معادل ۳٪ نیاز روزانهٔ بدن
ویتامین B6 معادل 3٪ نیاز روزانهٔ بدن فسفر معادل 2٪ نیاز روزانهٔ بدن
قندها ۱۱ گرم فیبر ۲ گرم
کربوهیدرات ۱۸ گرم کالری ۶۷

در مجموع ویتامین‌ ها و مواد معدنی یک عدد آلو با آلو خشک تفاوت چندانی ندارد. آلو خشک نسبت به آلو ویتامین‌ های بیشتری دارد و میزان ویتامین‌ B و مواد معدنی آن اندکی بیشتر است. همچنین کالری، فیبر و کربوهیدرات آلو خشک بیشتر از آلو است.

۲. کمک به بهبود یبوست

کمک به بهبود یبوست از خواص آلو و آب آلو محسوب می شود. آلو و آب‌ِ آلو به بهبود یبوست معروف‌ اند. این امر تا حدی به‌خاطر فیبر موجود در آلو است. هر عدد آلو محتوی تقریباً یک گرم فیبر است. بیشتر فیبر موجود در آلو از نوع غیر محلول است. یعنی در آب حل نمی‌شود. آلو با افزایش حجم مدفوع موجب پیشگیری از یبوست و افزایش سرعت حرکت ضایعات در دستگاه گوارش می‌ شود.

همچنین آلو و آب آلو محتوی سوربیتول است. سوربیتول یک قند الکلی است که خاصیت ملین دارد. مصرف آلو در درمان یبوست از بسیاری از ملین‌ها مانند پسیلیوم (نوعی فیبر است که برای بهبود یبوست استفاده می‌شود) مؤثرتر است.

در مطالعه‌ای غلظت و دفعات مدفوع افرادی که به‌ مدت سه هفته، هر روز ۵۰ گرم آلو مصرف می‌ کردند، بهتر از گروهی بود که به‌طور منظم پسیلیوم مصرف می‌ کردند.

البته نباید فراموش کرد که مصرف زیاد آلو در یک زمان می‌ تواند تأثیرات نامطلوبی، مانند اسهال، داشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است به مصرف یک‌ چهارم تا نصف فنجان (۴۴-۸۷ گرم) آلو در روز اکتفا کنید.

همچنین در صورت مصرف آبِ آلو دقت کنید که این محصول محتوی شکر اضافه نباشد. همچنین مصرف آن را به ۱۱۸ تا ۲۳۷ میلی‌لیتر در روز محدود کنید.

۳. سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها

آلو و آلو خشک سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که در کاهش التهابات و محافظت از سلول‌های بدن در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال های آزاد مؤثرند. آلو و آلو خشک سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های پلی‌فنُلی هستند که تأثیر مثبتی بر سلامت استخوان و کاهش خطر بیماری‌های قلبی و دیابت دارند. براساس برخی مطالعات میزان پلی‌فنل‌ها در آلو بیش از دو برابر میوه‌های معروفی مانند شلیل و هلو است.

ادامه مطلب
طرز خشک کردن انجیر با دستگاه خشک کن

بسیاری از مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی از خاصیت ضدالتهابی پلی‌فنل‌های آلو و آلو خشک حکایت دارند. همین ویژگی آلو می‌تواند به محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌ها و پیشگیری از بیماری‌های مزمن کمک بکند.

در یک مطالعهٔ درون‌کشتگاهی (مطالعه‌ای که در آن از بخشی از بدن جانداران استفاده می‌شود) پلی‌فنل‌های موجود در آلو به طور چشمگیری توانستند شاخص‌های التهابی مرتبط با بیماری‌های مفصل و ریه را کاهش بدهند.

به‌نظر می‌ رسد آنتوسیانین‌ ها که شکل خاصی از پلی‌فنل‌ ها هستند، فعال‌ ترین آنتی‌ اکسیدان‌ های موجود در آلو و آلو خشک باشند. این آنتی‌ اکسیدان‌ ها خواص بسیاری برای سلامتی دارند. ازجمله این موارد می‌ توان به کاهش خطر بیماری‌ های قلبی و سرطان‌ ها اشاره کرد. با اینکه تمام این یافته‌ ها امیدوار‌ کننده هستند، ولی هنوز برای تأیید قطعی این نتایج باید مطالعات بیشتری روی انسان‌ ها انجام شود.

۴. کمک به کاهش قند خون

آلوچه با ویژگی‌ های خاص خود می‌ت واند در کاهش قند خون مؤثر باشد. آلو و آلو خشک علی‌ رغم داشتن کربوهیدرات نسبتا بالا، پس از مصرف، باعث افزایش چشمگیر قند خون نمی‌ شوند.

این امر به‌ خاطر خاصیت آنها در افزایش سطح آدینوپکتین است. این هورمون نقش مهمی در تنظیم قند خون دارد. علاوه‌بر‌این فیبر موجود در آلو می‌ تواند تا حدی مسئول تأثیر آن بر قند خون باشد. فیبر می‌تواند میزان جذب کربوهیدرات را پس از وعدهٔ غذایی در بدن کاهش بدهد. درنتیجه باعث می‌شود قند خون بجای جهش ناگهانی، به‌طور تدریجی بالا برود. بنابراین مصرف میوه‌ هایی مانند آلو خطر بروز بیماری‌ هایی مانند دیابت نوع ۲ را کاهش می‌ دهد.

البته باید حواس‌تان به میزان آلوی مصرفی‌تان باشد. زیرا آلو سرشار از کالری است و پرخوری آن راحت است. مقدار مناسب مصرف آلو ۴۴ تا ۸۷ گرم در روز است.

 

شرکت کوهیتر تولید کننده انواع دستگاه های خشک کن آلو، زرد آلو، انگور ، انجیر و انواع میوه

۵. کمک به سلامت استخوان

آلو خشک برای سلامت استخوان مفید است. برخی مطالعات از تأثیر مصرف آلو در کاهش بروز بیماری‌های ناشی از ضعف استخوان مانند پوکی استخوان و استئوپنیا (کاهش تراکم استخوان) حکایت دارند. آلو خشک نه‌ تنها می‌ تواند از بروز مشکلات استخوان جلوگیری کرده، بلکه در بهبود آنها نیز مؤثر است.

همچنین مطالعات نشان داده‌اند که آلو خشک می‌ تواند سطح برخی هورمون‌ های مؤثر در تشکیل استخوان‌ ها را افزایش بدهد.

آلو خشک محتوی برخی ویتامین‌ ها و مواد معدنی‌ ای است که در محافظت از استخوان‌ ها مؤثرند؛ ازجمله آنها می‌ توان به ویتامین K، فسفر، منیزیم و پتاسیم اشاره کرد.

در حالی‌ که همهٔ این یافت ه‌ها مثبت بوده‌ اند، اما بیشتر شواهد تأثیر آلو خشک بر سلامت استخوان بر پایهٔ مطالعات درون‌ کشت گاهی و حیوانی هستند. البته اندک‌ مطالعاتِ انسانی انجام‌گرفته نشان می‌دهند، مصرف آلو خشک می‌ تواند بر سلامت استخوان تأثیر مثبت داشته باشد. به‌نظر می‌ رسد درقیاس با سایر میوه‌ ها، آلو خشک در پیشگیری از مشکلات استخوان و بهبود آنها نقش بیشتری داشته باشد.

۶. کمک به سلامت قلب

کمک به سلامت قلب از خواص آلو محسوب می شود. مصرف منظم آلو و آلو خشک به سلامت قلب کمک می‌کند. آلو و آلو خشک به‌خاطر خاصیت بالقوه‌ شان در کاهش فشار خون و کاهش کلسترول مطالعه شده‌ اند. این دو، از عوامل عمدهٔ بروز بیماری‌های قلبی هستند.

در مطالعه‌ ای، شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. به یک گروه، هر صبح و ناشتا، به‌مدت ۸ هفته، آبِ آلو و ۳ تا ۶ عدد آلو داده شد. در حالی‌ که به گروه دیگر تنها یک لیوان آب داده می‌ شد. در پایان مشاهده شد فشار خون، کلسترول بد (LDL) و کلسترول کامل افرادی که آلوچه و آبِ آلو استفاده کردند، به‌طور چشم گیری کمتر از گروه دیگر بود. در چندین مطالعهٔ حیوانی نیز نتایج مشابهی یافت شد.

در مطالعه‌ ای دیگر مصرف پودر آلو خشک و آب آلو توسط موش‌ ها توانست سطح کلسترول بد آنها را کاهش و کلسترول خوب شان را افزایش دهد. اگر چه الزاما نمی‌ توان این نتایج را به انسان‌ ها تعمیم داد.

تأثیرات مثبت آلو و آلو خشک بر بیماری‌ های قلبی احتمالا به‌ خاطر وجود فیبر، پتاسیم و آنتی‌ اکسیدان‌هاست. درحالی‌ که نتایج مطالعات امید بخش هستند، برای اثبات قطعی فواید آلو و آلو خشک برای قلب به مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

ادامه مطلب
طرز خشک کردن موز با دستگاه های خشک کن

۷. راحت به رژیم غذایی شما اضافه می‌شود

افزودن آلو و آلو خشک به رژیم غذایی کار آسانی است. شما می‌توانید آنها را به‌تنهایی یا در اسموتی ها، سالاد ها و سایر غذاها استفاده بکنید. همچنین می‌ توانید آلو را با آب بجوشانید و سپس پس از جداکردن پوست و هسته، آبِ آلو را مصرف بکنید.


روش‌ های خشک کردن آلو

روش‌ های مختلفی برای خشک کردن آلو بخارا وجود دارد اعم از:

  1. خشک کردن آلو بخارا به روش دودی
  2. خشک کردن آلو بخارا به روش آفتابی
  3. خشک کردن آلو بخارا توسط دستگاه خشک کن
  4. خشک کردن آلو بخارا با استفاده تیزابی

در ادامه هر یک از روش‌های خشک کردن آلو بخارا را توضیح خواهیم داد.

۱. خشک کردن آلو بخارا به روش دودی

برای خشک کردن آلو بخارا بهتر است هنگام خرید آلو حتماً از آلو هایی که گوشتی هستند را خریداری کنید و آلو هایی که خیلی رسیده هستند را پوست بگیرید. سپس بر روی قفسه‌ های توپی قرار بدهید.

در شرکت‌ های تولید آلو یک محفظه‌ ای دارند که برای چیدن سبد های آلو از آن استفاده می‌ کنند برای خشک کردن این نوع میوه مقداری از گوگرد را آتش می‌ زنند.

دستگاه خشک کن آلو,خشک کردن آلو,روش خشک کردن آلو
خشک کردن آلو بخارا به روش دودی

سپس دود آن را به مدت نیم ساعت در کنار آلو ها قرار می‌ دهند در مرحله‌ی بعدی آلو ها را از محفظه بیرون می‌ آورند و در معرض نور خورشید قرار می‌ دهند تا کاملاً خشک شود. با این تکنیک زمانی که آلو‌ ها خشک می‌ شوند رنگ بهتری و شیره دار تر هستند. آلو هایی که با روش گوگرد خشک می‌ شوند بسیار پرطرفدار هستند.

۲. خشک کردن آلو بخارا به روش آفتابی

یکی از روش‌ های دیگری که می‌ توانید آلو بخارا خشک کنید این است که بعد از شستشوی کامل آلو ها آن‌ها را در یک سطح بزرگ و مسطح قرار دهید و در معرض تابش نور آفتاب باشد اما مراقب باشید که گرد و خاکی بر روی آن‌ ها نشیند.

اما این روش یک عیب بزرگی که دارد رنگ آلو ها کدر و قهوه‌ ای تیره است و هیچ شیره‌ ای ندارد، به دلیل این که درصد رطوبت آن بسیار کم است. این نوع از آلو‌ ها برای کسانی که مبتلا به بیماری هستند بسیار بهتر است نمونه دودی آن است.

 

دستگاه خشک کن آلو,خشک کردن آلو,روش خشک کردن آلو

 

قیمت میوه خشک در بازار متفاوت است با خشک کردن انواع میوه‌ ها در خانه هزینه‌ های شما به میزان قابل ملاحظه‌ ای کاهش پیدا می‌ کند.

۳. خشک کردن آلو بخارا توسط دستگاه خشک کن آلو

از عالی‌ ترین و منحصر به فرد‌ ترین روش‌ ها برای خشک کردن آلو از طریق دستگاه‌ های خشک کنی که مخصوص آلو است، می‌ باشد. این نمونه از دستگاه میوه خشک کن در سایز‌ ها و انواع مختلفی در بازار موجود است که البته بسته به نوع و میزان آلو ها را خشک می‌ کند.

هر چه مقدار آلوها بیشتر باشد باید از دستگاه‌های خشک کن در سایزهای بزرگ تر استفاده کنید.

البته از دیگر قابلیت‌ های این دستگاه‌ ها که مجهز به تنظیم درجه دما می‌ شود و همچنین از یک محفظه برای به وجود دود گوگرد استفاده کنید. دستگاه‌ های خشک کردن آلو به صورت‌ های گازی، برقی و نفتی در بازار موجود است.

 

دستگاه خشک کن آلو,خشک کردن آلو,روش خشک کردن آلو

 

استفاده نمودن از دستگاه‌ های تولید آلو این مزیت را دارند که می‌ توان حجم بسیاری از میوه‌ها را در مدت زمان کوتاه‌ تری و در حجم بالایی خشک کرد.

در ابتدای امر شاید تهیه و خرید یک دستگاه خشک کن بسیار گران به نظر برسد اما شما می‌ توانید سالیان زیادی از آن استفاده کنید و دیگر نگران خشک کردن میوه‌ ها نباشید.

۴. خشک کردن آلو بخارا به روش تیزابی

روش تیزابی یکی دیگر از روش‌ های خشک کردن آلو بخارا است که از این روش بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی به کار می‌ برند. این شیوه به این صورت است که شما می‌ توانید مقداری از آب و پودر کربنات پتاسیم خوراکی را همراه با روغن سبزه ترکیب نمودن این مواد محلولی از تیزاب به وجود می‌ آید. سپس آلو ها و دیگر محصولات را به همین شیوه در محلول تیزاب خشک کنید.

ادامه مطلب
دستگاه خشک کن خرمالو و طرز تهیه خرمالو خشک شده

در این روش پوست آلو ها در اثر ماندن در این محلول نازک می‌شود و باعث و می‌شود منافذ بسیار کوچکی در پوست آلو ها به وجود بیاید این عمل منجر به خشک شدن آلوها می‌ شود بعد از آن آلوها را در معرض تابش شدید خورشید قرار دهید تا کاملاً خشک شوند.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا اسم این روش را تیزاب گذاشته‌اند؟

تیزاب به دلیل خاصیت قلیایی که دارد هیچ گونه آسیب و صدمه‌ای به بدن ما نمی‌رساند، همچنین شما می‌توانید با خشک کردن آلوها محلول تیزاب در اثر حرارت بخار می‌شود و اثری از آن باقی نمی‌ماند.

 


بهترین روش خشک کردن آلو

در این ایام کرونایی بهترین روش خشک کردن میوه ها استفاده از دستگاه های صنعتی ، نیمه صنعتی و خانگی می باشد که میتوانید با خیال راحت و به صورت بهداشتی خشک کنید.

مشخصات فنی خشک کن آلو

بدنه استیل و یا گالوانیزه

سینی ها گالوانیزه،متحرک ،ضد زنگ و مشبک می باشد

نوع سیستم برق : تمام اتومات ، معمولی ، نیمه اتومات است

نوع سوخت : گازی ،برقی ، گازوییلی و زغالی با سفارش مشتری

در مدل های جدید خشک کن کوهیتر ، درب ها طوری تعبیه شده است که دسترسی به تمام قسمت های داخلی دستگاه اسان شده است .

بنابراین شستشوی دستگاه و نظافت دستگاه براحتی صورت میگیرد.

انواع دستگاه های خشک کن آلو بخارا

شرکت تولیدی کوهیتر دستگاه خشک کن آلو بخارا با توجه به ویژگی های مد نظر مشتریان خود اقدام به ایجاد دستگاه های مختلف می کند. اگر بخواهیم انواع دستگاه های خشک کن آلو بخارا را به شما معرفی کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه خشک کن آلو بخارا خانگی

این دسته از محصولات به نحوی هستند که ظرفیت آن ها کم و همچنین سرعت پایینی دارند. در حقیقت برای کاربردهای دستگاه های خانگی می توان از آن ها استفاده کرد. قیمت این دسته از دستگاه ها به نسبت خشک کن های بزرگتر و صنعتی، به طرز چشمگیری کمتر بوده و همین موضوع باعث شده تا افرادی که به دنبال یک دستگاه خشک کن آلو بخارا ارزان قیمت و اقتصادی هستند، به سراغ این دسته از محصولات آمده و آن ها را خریداری کنند.

 

دستگاه خشک کن آلو,خشک کردن آلو,روش خشک کردن آلو

ماشین آلات خشک کننده نیمه صنعتی

یکی از ماشین آلات خشک کننده، دستگاه های نیمه صنعتی هستند. نکته مهمی که باید بدانید این است که این محصولات به نسبت به دستگاه های خانگی قدرت بیشتری داشته و همین موضوع باعث افزایش محبوبیت این دستگاه برای کارگاه های کوچک شده است. البته به نسبت دستگاه های صنعتی و بزرگ این محصولات باز هم قدرت کمتری دارند و همین موضوع باعث می شود تا نتوان از این محصولات در کارخانه ها استفاده کرد.

دستگاه خشک کن آلو,خشک کردن آلو,روش خشک کردن آلو

دستگاه خشک کن d800gt

دستگاه خشک کن آلو بخارا صنعتی

دسته دیگری از محصولات، دستگاه های خشک کن آلو بخارا صنعتی هستند. این دسته از محصولات برای کارخانه ها و حجم های بالای مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال شرکت هایی که در زمینه خشک کردن میوه به صورت حرفه ای و تجاری فعالیت می کنند، لازم است تا به سراغ این دسته از محصولات آمده و آن ها را خریداری کنند. تجهیزات خشک کننده صنعتی قدرت بسیار زیادی داشته و راندمان فوق العاده ای دارند. در حقیقت همین موضوع باعث محبوبیت این دسته از محصولات شده است و شرکت های بسیار زیادی از این محصولات استفاده می کنند.

دستگاه خشک کن آلو,خشک کردن آلو,روش خشک کردن آلو

فروش انواع دستگاه های خشک کن صنعتی و خانگی آلو بخارا

اگر قصد دارید در خانه به صورت کاملا بهداشتی و به میل خودتان آلو بخارا را خشک کنید و در تمامی فصول استفاده کنید ما دستگاه خشک کن خانگی را به شما پیشنهاد می کنیم و یا اگر قصد دارید یه کسب کار کوچک یا بزرگ در حوزه خشک کردن میوه ها شروع کنید ما به شما دستگاه های خشک کن صنعتی و نیمه صنعتی را پیشنهاد می کنیم.

4.7/5 - (3 امتیاز)
دیدگاه شما

2 دیدگاه

  1. ساره گفت:

    سلام
    اطلاعات جالبی بود ممنونم

برای اطلاع از آخرین اخبار و جشنواره های ما در خبرنامه ما عضو شوید

هفت روز هفته، از ساعت ۹ تا ۲۱ پاسخگوی شما هستیم.

شماره تماس : 02171057885

ایمیل : info@coheater.com

آدرس : آذربایجان غربی – ۵ کیلومتری جاده فسندوز (چهاربرج) روبروی cng هاتفی

کلیه حقوق این سایت متعلق به کوهیتر می‌باشد.

طراحی و توسعه توسط داده رایا

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.