استفاده از مایکروویو در خشک کردن در سالهای اخیر رو به رشد بوده است. فایده استفاده از مایکروویو کوتاه بودن زمان خشک شدن می باشد  که در مقایسه با سایر روشهای خشک کردن ، برای کیفیت محصول بیشترین سود را دارد.

میوه ها و سبزیجات دارای رطوبت بالا بوده و منبع مهمی از مواد مغذی بیشمار است. برای اطمینان از ظاهر خوب و حفظ ارزش غذایی در مورد محصولات خشک شده ، برای خشک کردن مایکروویو میوه و سبزیجات ، باید تکنیک های ترکیبی در نظر گرفته شود.

خشک کردن مایکروویو روشی است که به دلیل داشتن مزیت های برتر آن از جمله بالا بودن میزان گرمایش ، کاهش قابل توجه در زمان پخت و پز ، گرمایش یکنواخت تر ، جابجایی ایمن ، سهولت کار ، و نگهداری کم در حد کمی از تغییرات حسی و تغذیه ای در مقایسه با معمولی ، روشی به دست می آورد.

 

درباره خشک کن مایکرو بیشتر بدانید

خشک کن مایکرو به دلیل سرعت بالای خشک شدن و خشک شدن یکنواخت ، به طور گسترده برای خشک کردن مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد . خشک کن مایکرو همچنین می تواند کیفیت برخی مواد غذایی را بهبود بخشد. خشک کن مایکروویو می تواند باعث افزایش میزان خشک شدن در مرحله نهایی خشک شدن شود. در دوره نهایی، خشک شدن معمولی باعث کوچک شدن نمونه ها و رطوبت سطح پایین می شود. اما ، در حین خشک شدن مایکروویو ، بخارها در فضای داخلی مواد غذایی به دلیل گرم شدن حجمی ایجاد می شوند. این بخارات به دلیل افت فشار مجبور به حرکت به بیرون هستند. از این رو ، خشک شدن مایکروویو می تواند از کوچک شدن مواد غذایی جلوگیری کند. به منظور بهبود راندمان خشک کردن و کیفیت محصول خشک شده ، خشک کردن مایکروویو را می توان با سایر روش های خشک کردن ترکیب کرد.

ترکیب خشک کردن مایکروویو و سایر روش های خشک کردن مانند خشک کردن هوای گرم مایکروویو ، خشک کردن یخ مایکروویو ، خشک کردن مایکروویو-خلاء ، خشک شدن هوای مایکروویو و خشک کردن اجباری مایکروویو برای خشک کردن مواد غذایی در ادامه توضیح داده شده است.

 

خشک کن مایکروویو صنعتی در صنایع غذایی کاربرد دارد؟

خشک کن مایکروویو هنوز در صنایع غذایی رایج نیست. دلایل زیادی برای استفاده محدود آن وجود دارد: مشکلات فنی که در گذشته به خوبی درک نشده بودند. این منجر به برخی از خرابی ها شده است که مطمئناً سایر کاربران بالقوه را دلسرد کرده است.تعدادی از برنامه های موفقیت آمیز قبلاً را فهرست کرده است که قطع شده اند. از جمله این موارد می توان به خشک کردن تراشه های سیب زمینی ، خشک کردن ماکارونی ، خشک کردن میان وعده ها و خشک شدن کامل بیسکویت ها  اشاره کرد. ظاهراً همیشه فرآیند مایکروویو به خودی خود تغییر نمی کند بلکه تغییر در شرایط تولید است که باعث موفقیت فن آوری های رقیب می شود.

با وجود این مشکلات ، در برخی از برنامه ها وجود دارد.  پخت و پز غلات را با میزان تولید تقریبا 1 تن در ساعت ذکر کرد. خشک کردن ماکارونی با مایکروویو در ایتالیا انجام می شود. MVD برای عصاره گوشت و حداقل برای چند سال برای تولید پودری ساخته شده از کنسانتره آب پرتقال مورد استفاده قرار می گیرد (Attiyate، 1979). ترکیبی از پرکننده هوا و خشک کردن مایکروویو در میوه و سبزیجات در آلمان و لهستان استفاده می شود. از آنجایی که صنایع غذایی تمام مراحل تولید خود را فاش نمی کنند ، ما نمی توانیم انتظار داشته باشیم که این لیست کامل باشد اما جنبه های واقعی اضافی کاربردهای مایکروویو صنعتی ، بهبود یکنواختی گرمایش در پردازش مایکروویو.

میوه خشک کن مایکروویو

میوه خشک کن مایکروویو بر اساس معادلات ماکسول توسط لوکا و همکاران انجام شد. (2010) معادلات ماکسول، معادله تعادل انرژی با شرایط مرزی همرفتی و تبخیری و معادله تعادل جرم (لوکا و همکاران ، 2010) با استفاده از روش المان محدود همراه با روش اختلاف محدود حل شدند. به منظور جلوگیری از تخریب حرارتی میوه ، از قدرت کم مایکروویو استفاده شده است. اگرچه تبخیر در سطح هر میوه صورت می گیرد ، اما تبخیر در کل سطح بار در نظر گرفته می شود. مدت زمان خشک شدن برای رسیدن به رطوبت 17٪ برای توان مایکروویو 300 وات 240 ثانیه بود.

میوه خشک کن مایکرو از سیب های متراکم بر اساس روش تفاوت متناهی توسط Feng et al. (2001) معادله تعادل انرژی با شرایط مرزی همرفتی و تبخیری با استفاده از روش اختلاف محدود حل شد. در مرحله اول خشک شدن ، هوای گرم و مایکروویوها به ترتیب انرژی را به سطح و سطح داخلی نمونه ها منتقل می کنند. بنابراین ، افزایش سریع دما در مرحله اولیه خشک شدن مشاهده شد. پیش بینی های عددی به خوبی مطابق با نتایج آزمایش بودند. خنک کننده همرفت در سطح نمونه مشاهده شد که دمای سطح بیش از دمای هوای گرم اطراف است. پس از یک دوره خشک شدن خاص ، تبخیر رطوبت و دمای نمونه تقریباً ثابت بود. این یک ویژگی منحصر به فرد برای خشک کردن تخت خواب ریخته شده به کمک مایکروویو است. روش خشک کردن رختخواب به کمک میکروویوها می توانند برای مواد غذایی حساس به گرما استفاده شوند زیرا این روش دمای خشک کن ثابت را حفظ می کند.

 

ویژگی های دستگاه خشک کن میوه مایکروویو

  1. این خشک کن میوه از فولاد ضدزنگ با استاندارد امنیت غذایی ساخته شده است.
  2. پردازش میوه توسط مایکروویو می تواند به طور همزمان خشک شود و استریل شود ، بنابراین کیفیت محصولات را بهبود می بخشد و میوه ها را از نظر بهداشتی و بهداشتی برای خوردن غذا سالم می کند.
  3. دستگاه خشک کردن میوه مایکروویو بسیار کارآمد و صرفه جویی در مصرف انرژی است.

4- سیستم کنترل صفحه نمایش لمسی PLC و رابط انسان و کامپیوتر باعث می شود خشک کن میوه کارایی و صرفه جویی در نیروی کار را انجام دهد.

مقایسه بین خشک کردن مایکروویو و خشک کردن سنتی

  1. گرمایشی انتخابی حتی گرمایش و حتی خشک شدن را تضمین می کند.
  2. صرفه جویی در مصرف انرژی و راندمان بالا: مایکروویو تأثیر مستقیم بر روی مواد و بدون از بین رفتن گرما دارد
  3. بهره برداری آسان و فناوری پیشرفته: ریزگردها و سرعت انتقال هر دو قابل تنظیم هستند

4- ایمن و سازگار با محیط زیست: در روش خشک کردن گرمایش ، پساب و زباله وجود ندارد