دستگاه میوه خشک کن

دستگاه میوه خشک کن به ویژه دستگاه میوه خشک کن صنعتی، بازار قابل توجهی را به خود اختصاص داده است.

مردم سراسر جهان به ویژه ایران از دیر باز از خشک کردن میوه برای نگهداری طولانی مدت انواع میوه ها و جلوگیری از فساد میوه به ویژه در فصولی که نوع خاصی از میوه با حجم زیاد تولید می شود، استفاده می نمودند.

عموما خشک کردن میوه های تابستان برای مصرف در سرمای زمستان مد نظر مردم قدیم بوده است.

امروزه با افزایش حجم تقاضا برای مصرف میوه های خشک در سراسر جهان، دیگر روش های قدیمی و سنتی پاسخگوی نیاز نبوده و امروزه میوه خشک کن ها به ویژه دستگاه های میوه خشک کن صنعتی برای تولید حجم بالایی از میوه خشک مورد استفاده صنعتی قرار می گیرند.

البته دستگاه میوه خشک کن خانگی نیز به بازارمصرف معرفی شده است که امکان تولید مکانیزه میوه های خشک را در خانه و در مقدار کم فراهم می آورد.

امروزه انواع دستگاه میوه خشک کن امکان تولید میوه های خشک از انجیر، انبه، آناناس، کیوی، هلو، موز، توت و … را فراهم نموده اند.

دستگاه خشک کن میوه بر بسیاری از مشکلات موجود در روش های سنتی خشک کردن میوه فائق آمده است.

دستگاه خشک کن این امکان را فراهم نموده است تا بدون توجه به آب و هوا، میزان رطوبت محیط و شدت نورآفتاب، فرایند های خشک نمودن میوه انجام شود. همچنین دستگاه میوه خشک کنی با مکانیزه نمودن فرایندها، امکان تولید بهداشتی تر محصول و به دور از گرد و غبار، آسیب حشرات و … را فراهم نموده است.

پیشرفت تکنولوژی و معرفی دستگاه به بازار، لزوم استفاده از فضاهای وسیع را در فرایند های خشک کردن میوه از بین برده است و این فرایند دیگر نیازمند زیر ساخت های فیزیکی وسیع نیست.

دستگاه میوه خشک کنی چه در ابعاد کوچک و خانگی و چه به عنوان دستگاه میوه خشک کن صنعتی، میوه خشک های خوشرنگ تری را نسبت به میوه های خشک شده با روش های سنتی ارائه می نماید.

فرایند های طولانی خشک نمودن و عدم استفاده از افزودنی های لازم باعث می شود میوه های خشک شده در منزل و به روش های خانگی تیره تر از میوه هایی باشند که با استفاده از دستگاه میوه خشک کنی، خشک شده اند.

دستگاه میوه خشک کن صنعتی و ارزش غذایی میوه ها

بسیاری معتقدند که استفاده از دستگاه میوه خشک کنی ، ارزش غذایی میوه ها را از بین می برد.

لازم به توجه است که ارزش غذایی میوه های طبیعی در کل بیشتراز میوه های خشک می باشد و میوه خشک را نمی توان با میوه طبیعی جایگزین نمود، بلکه می توان آن را نوعی تنقلات مفید و خوش طعم دانست.

فرایند های حرارتی باعث حذف و تغییر برخی از ویتامین های موجود در میوه ها مثل ویتامین c و برخی رنگ دانه ها می شود.

سرعت و نوع فرایند خشک نمودن در دستگاه میوه خشک کنی  تاثیر زیادی بر کاهش ارزش غذایی میوه ها دارد، بنابراین انتخاب دستگاه های مناسب بسیار اهمیت دارد.

طی فرایند خشک کردن میوه ها، مقدار زیادی از آب میوه از دست می رود و میزان قند میوه به نسبت حجم آن افزایش می یابد، بنابراین کالری میوه های خشک در مقایسه با میوه های طبیعی بیشتر است و بایستی در مصرف آنان بیشتر دقت نمود.

لازم به توجه است که این خاصیت مربوط به ماهیت میوه های خشک بوده و فارغ از روش خشک نمودن با دستگاه میوه خشک کن یا با روش های خانگی است.

هر 100 گرم میوه خشک به طور میانگین، 250 کیلوکالری انرژی دارد.

از دیگر مباحثی که در مورد میوه های خشک شده با انواع دستگاه خشک کن    مطرح می شود، استفاده از افزودنی ها برای حفظ رنگ و افزایش طول عمر میوه های خشک می باشد.

استفاده از افزودنی های سولفیدی می تواند برای برخی مبتلایان به بیماری هایی همچون آسم مشکل آفرین بوده یا در برخی افراد ایجاد حساسیت نماید.

در کل استفاده از روش هایی مثل غوطه ور نمودن در محلول های قندی، سرعت بالاتر داشته و مضرات افزودنی های سولفیدی را ندارند.

البته در خصوص این افزودنی ها نیز افزایش میزان قند و کالری مساله ساز است.

پس از خشک نمودن برخی میوه ها ، می توان از افزودنی های طبیعی مثل آبلیمو استفاده نمود که ضمن حفظ رنگ میوه، طعم بهتری به میوه می دهند.

این افزودنی برای تمامی انواع میوه قابلیت استفاده ندارد و برای برخی میوه ها همچون سیب رایج است.

میوه های خشک حتی میوه هایی که تولید می شوند، منبع غنی ویتامین های A، B1، B2، B3، B6، پانتوتنیک اسید و نیز املاحی مثل کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، مس و منگنز بوده و عمده ارزش غذایی میوه های طبیعی را حفظ می نمایند.

میوه خشک تولید شده با میوه خشک کن بهترین جایگزین ها برای تنقلات پر کالری با ارزش غذایی کم همچون چیپس و پفک می باشند. هر 100 گرم میوه خشک، یک تا 5 گرم پروتئین دارد.

انواع دستگاه خشک کن میوه

اساس کار دستگاه خشک کن مبتنی بر دو فرایند خشک کردن با هوای داغ و روش تصعیدی است.

خشک کردن با هوای داغ برای تولید کشمش، انجیر خشک و …. رواج زیادی دارد.

اساس خشک کردن به روش تصعیدی اغلب برای میوه های لوکس و میوه خشک های مصرفی در آجیل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه میوه خشک کن صنعتی و اهمیت فرایند بسته بندی

علاوه بر انتخاب دستگاه خشک کن  مناسب با فرایند و مکانیزم مناسب خشک کردن، لازم است تا به فرایند ها و روش های بسته بندی نیز توجه ویژه ای شود.

در بسیاری از مواقع، دستگاه های خشک کن میوه، محصول مناسبی را ارائه می نماید اما روش نادرست بسته بندی علاوه بر کاهش مدت زمان نگه داری میوه، باعث افت شدید کیفیت محصول می شود.

انتخاب بسته بندی مناسب به نحوی که رطوبت، نور و اکسیژن در محصول نفوذ ننماید، از نکات مهم صنعتی در ارائه محصول با کیفیت به بازار می باشد.