خشک کردن مواد غذایی در خانه

حفظ مواد غذایی با خشک کردن از  قدیمی ترین روش حفظ مواد غذایی است. خشک کردن آفتاب میوه و سبزیجات قبل از زمان کتاب مقدس توسط چینی ها ، هندوها ، پارس ها ، یونانی ها و مصری ها انجام می شد. غذاهای خشک دارای مزایای استفاده از فضای بسیار کم ، عدم نیاز به یخچال و تأمین تنوع در رژیم می باشد.

آنها به طور کلی برای مسافرت ، ناهار ، پیکنیک  وعده های غذایی مناسب هستند. خشک کردن یک فرایند نسبتاً ساده است و نیاز به هزینه کمی از تجهیزات ، زمان و پول دارد. گرچه خشک کردن دشوار نیست ، اما به زمان ، توجه مداوم ، مهارت و درک اصول روش های خشک کردن مواد غذایی نیاز دارد.

چگونه خشک کردن مواد غذایی را حفظ می کند؟

حفظ مواد غذایی نیاز به کنترل آنزیم ها و میکروارگانیسم ها دارد. میکروارگانیسم ها
که به سرعت در محصولات غذایی تازه رشد می کنند می توانند با خشک شدن کنترل شوند زیراکمبود آب رشد میکروارگانیسم ها را محدود می کند. با این حال ، خشک شدن باعث کشته شدن نمی شود.
میکروارگانیسم ها غیرفعال کردن آنزیم ها در میوه یا سبزی معمولاً توسط آن کنترل می شود.پیش درمانی آنزیم ها می توانند عطر و طعم نامطلوب و تغییر رنگ را کاتالیز کنند.

ارزش غذایی میوه ها و سبزیجات خشک محصولات تازه

کالری ، فیبر ، مواد معدنی و ویتامین ها را تأمین می کنند. تغییراتی که می توان در غذای خشک خانگی انتظار داشت در زیر آورده شده است:

  • کالری: بدون تغییر. با این حال ، مقدار کالری غذای خشک شده در واحد وزن بالاتر خواهد بود زیرا با حذف آب مواد مغذی بیشتر متمرکز می شوند.
  • فیبر: بدون تغییر
  • مواد معدنی: بعضی از آنها ممکن است در خیساندن از بین بروند اما داده ای در دسترس نیست. در فرآیند خشک شدن هیچ یک از بین نمی رود.
  • ویتامین ها: آنهایی که بیشتر در میوه و سبزیجات یافت می شوند ، ویتامین های A ، C و B هستند. اگر سبزیجات از بین بروند ، فعالیت ویتامین A تا حد زیادی حفظ می شود. از دست دادن ویتامین C بسته به نوع نگهداری متفاوت است. سرعت در خشک شدن و عدم وجود نور خورشید از مزایای حفظ اسید اسکوربیک است و با نزدیک شدن به دمای خشک دمای هوا کاهش می یابد. فقط تلفات متوسط ویتامین های B هنگام خشک شدن اتفاق می افتد.

راهنمایی برای موفقیت در خشک کردن

انتخاب محصول مناسب

میوه ها و سبزیجات که برای خشک کردن انتخاب می شوند باید صاف ، تازه و در “اوج” باشند
رسیده و کامل باشند . میوه های نرسیده از نظر رنگ و طعم ضعیف خواهند بود.
سبزیجات بیش از حد بالغ معمولاً سفت و چوبی هستند.قبل از انجام فرآیند خشک شدن احتمالاً خراب می شوند.

سرعت و تغییرات آنزیمی

تغییرات آنزیمی به سرعت در مواد غذایی برداشت می شود. سرعت در هر دو آماده سازی و در فرآیند خشک کردن زمان برای یک محصول با کیفیت بسیار مهم است.
در حالی که هنوز تازه است سبزیجات باید تا حدی توسط بخارپز یا پیازچه پخته شوند.
میوه ها باید بخار شوند ، سولفور شوند ، یا با خیساندن در محلول های نمک ، سولفیت یا اسید اماده شوند.

درجه حرارت

گرما توسط خورشید یا گرمای الکتریکی تأمین می شود. اگر درجه حرارت خشک شدن خیلی کم است ،
محصول ترش خواهد شد خشک کردن باید در اسرع وقت و در دمایی انجام شود
به طور جدی روی بافت ، رنگ و طعم میوه یا سبزی تأثیر نمی گذارد. اگر
درجه حرارت خیلی زیاد است یا رطوبت خیلی کم است ، خطر رطوبت وجود دارد
خیلی سریع حذف شد این می تواند باعث سفت شدن سلولهای بیرونی محصول شود (باعث سخت شدن) که مانع از انتشار بخار آب از سلولهای داخلی می شود.
هنگامی که فرایند مداوم باشد ، خشک کردن بهتر است. هنگامی که گرما اعمال می شودبه طور متناوب ، درجه حرارت منجر به رشد باکتری ها می تواند ایجاد شود.

گردش هوا

هر یک از مواد غذایی باید در معرض هوا قرار بگیرند. غذا باید فقط یک لایه عمق داشته باشدبا فضای اطراف آن این فضا نیازی به بزرگ ندارد زیرا محصول کوچک می شود
در طول فرآیند خشک کردن گردش مناسب هوا لازم است. هوا تمام رطوبت موجود در آن را جذب می کند.

از این رو،هوای تازه باید برای گردش بخار آب مجبور شود و رطوبت را دور کنداز غذای خشک شده نیروی هوای در گردش نباید آنقدر قوی باشد که از آن باشدمی تواند غذای خشک شده را از قفسه جدا کند.

روشهای خشک کردن در خانه

سه روش معمولاً برای خشک کردن در خانه وجود دارد.

خشک شدن آفتاب ، خشک کردن با دستگاه میوه خشک کن خانگی ، وخشک کن های نوع کابینت با گرما و گردش هوا کنترل شده

از هر روشی که استفاده شود ، مواد غذایی آماده شده باید با دقت روی آن قرار بگیرندسینی ها را به طوری که هوا می تواند در اطراف محصول و بین سینی ها گردش کند.

خشک شدن آفتاب

خشک شدن خورشید تبخیر آب حاصل از محصولات خورشید یا گرمای خورشیدی است که به کمک آن می شود
تابش آفتاب و دمای بالاتر از 98 درجه فارنهایت همزمان با دوره رسیدن محصول است.
خشک شدن آفتاب نیاز به مراقبت های چشمگیری دارد. محصولات باید از حشرات محافظت شده و از آنها محافظت شود

خشک کردن با هوا

خشک کردن هوا جایگزینی برای خشک کردن آفتاب برای محصولاتی مانند گیاهان دارویی و فلفل قرمز است.

دستگاه میوه خشک کن خانگی

می توانید با تهیه یک دستگاه میوه خشک کن خانگی  میوه وسبزیجات خود را خشک کنید . کار کردن و استفاده از این دستگاه بسیار اسان و کاربردی است.